Preludium tego niedzielnego i jakże oczekiwanego wydarzenia, była - w sobotnie popołudnie - specjalna baROCKowa Motointegracja, która odbyła się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu.

Wśród "żelaznych" punktów programu tego Zlotu, organizowanego przez Stowarzyszenie Twardogórskie Motocyklistów Cerber, znalazły się: plenerowa Msza Święta, parada motocyklistów, atrakcje dla dzieci, dyskoteka oraz koncerty rockowe. W tym roku wystąpił zespół Bulwar, a potem dwie legendy polskiego rocka: Kobranocka i Chłopcy z Placu Broni.

Tegoroczny współorganizator Zlotu, czyli Urząd Miasta i Gminy w Twardogórze, zapewnił jednak dodatkowe atrakcje, związane właśnie z zabytkowym pałacem w Goszczu. Jedną z nich było spotkanie autorskie z Hannibalem Smoke - pisarzem, dziennikarzem, fotoreporterem, grafikiem i autorem trylogii kryminalnej, osadzonej w scenerii Dolnego Śląska: Tusculum, Muzeum Prawdy i Emplarium, a także bestsellerów tj. Niewidzialne Miasto i Niewidzialny Dolny Śląsk Z pomocą bogato ilustrowanej prezentacji publicysta i pasjonat historii opowiedział o dramatycznych dziejach największych i najpiękniejszych rezydencji historycznego Śląska, które zostały zrównane z ziemią. Spotkanie było częścią projektu pn. Twardogórski Przystanek Literacki realizowanego w ramach Twardogórskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kolejną atrakcją, związaną z pałacem, był pokaz kostiumów kreacyjnych „Pałac do noszenia”. To oryginalne podejście studentów kierunku Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu do dziedzictwa architektonicznego pałacu w Goszczu. Projekt został zainspirowany elementami, które już nie istnieją w pałacu, takimi jak złocone sztukaterie, ornamenty i ozdobny plafon, ale również pozostałościami po dawnej świetności pałacu, takimi jak balustrada z rzeźbami czy kolumny jońskie. Studenci wykorzystali dokumentację fotograficzną i historię pożaru, aby stworzyć kostiumy, które w mniej lub bardziej dosłowny sposób odnoszą się do elementów architektonicznych pałacu. Kuratorzy: dr Agnieszka Aleksiejczuk, dr Beata Fertała-Harlender. Inicjatorem i opiekunem tej jakże owocnej i efektownej współpracy kulturalnej z akademickimi twórcami z Wrocławia - była radna Rady Miejskiej w Twardogórze Katarzyna Urbanek.

Natomiast w byłym kościele ewangelickim i sali wystawienniczej można było zwiedzić poplenerową wystawę prac studentów z Politechniki Bydgoskiej, Wrocławskiej i Poznańskiej oraz uczniów gminnych szkół i przedszkolaków, a także międzynarodową wystawę pn. "Przestrzeń Wspólna", na której swoje prace zaprezentowali artyści ze Słowacji, Czech, Austrii, Węgier, Litwy i Polski. Opiekunami studentów była również dr Beata Fertała-Harlender, ale ponadto: dr Dorota Łuczewska oraz dr hab. Tomasz Matusewicz. Pomysłodawcą pleneru i w tym przypadku była radna Rady Miejskiej w Twardogórze Katarzyna Urbanek.

Sporym powodzeniem cieszyły się dodatkowe atrakcje, które organizatorzy wydarzenia zapewnili każdego dnia jego trwania, tj. położona między ruinami a dawnym kościołem dworskim strefa relaksu z leżakami, rowery wodne na stawie pałacowym, przejazdy bryczką, strefa dla dzieci z warsztatami plastycznymi i dmuchańcami, strefa gastronomiczna na dziedzińcu, stoisko promocyjno–informacyjne, gdzie można było otrzymać lub nabyć gadżety, publikacje związane z regionem oraz dwa najnowsze wydawnictwa, dotyczące pałacu, autorstwa Marka Gaworskiego, który na miejscu je podpisywał.

Niedzielne uroczystości bezpośrednio zostały poprzedzone oficjalnym otwarciem wystawy "Przestrzeń Wspólna” - w dawnym kościele ewangelickim. Zaraz potem w jeszcze opustoszałe mury zrewitalizowanych ruin pałacowych wypełniła muzyka, nawiązująca do okresu świetności pałacu - utwory kompozytorów skandynawskich, angielskich i francuskich z okresu XVIII i XIX w. wykonał  kameralny zespół "Scream Duo" w składzie: Iwona Sukienik - fortepian oraz Marcin Król- trąbka. Tym występem zainaugurowany został pałacowy cykl koncertowy "Maj z muzyką dawną".

Część oficjalną rozpoczęto hejnałem Twardogóry, odegranym na trąbce przez Tadeusza Nestorowicza, zamieszkałego na terenie naszej gminy trębacza jazzowego - z centralnej platformy widokowej pałacu. Zanim została przeciętą symboliczna wstęga - Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński przypomniał historię ratowania pozostałości jakże unikatowego pałacu, a także osoby tym projektem w różny sposób związane. Ilustracja słów włodarza był zaprezentowany na telebimie materiał filmowy, ukazujący stan zabytku przed rozpoczęciem prac.

Zebrani wysłuchali wystąpień zaproszonych gości: posłanki na Sejm RP Agnieszki Soin, posłanki na Sejm RP Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, Starosty Powiatu Oleśnickiego Sławomira Kapicy i Geira Hellanda – architekta INTBAU Norway, a następnie wysłuchali okolicznościowych listów: odczytanego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Twardogórze Mirosława Adamczyka listu od Daniela Gibskiego – Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz odczytanego przez malarkę i pisarkę Karolinę Jaklewicz - listu posła na Sejm RP Krzysztofa Myszkowskiego.

Po przekazie słownym nastąpił przekaz wizualny: na podium pojawiły się modelki i modele w kostiumach kreacyjnych opisanej już wystawy "Pałac do noszenia".

Wstęgę otwierającą zrewitalizowane ruiny pałacu w Goszczu przecięli (na zdjęciu od lewej):

  • Geir Helland – przedstawiciel Partnera projektu - architekt z INTBAU Norway. Organizacja z Oslo wspiera Gminę Twardogóra w trakcie realizacji projektu restauracji i rewitalizacji pałacu
  • Agnieszka Soin – poseł na Sejm RP,
  • Paweł Czuliński – Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra
  • Tomasz Myczkowski – architekt i autor dokumentacji projektowej prac budowlanych rewitalizowanego obiekt,
  • Arkadiusz Harasimowicz – Prezes Zarządu Haras Budownictwo Sp. z o.o. z Wrocławia, firmy realizującej prace budowlane projektu,
  • Stanisław Kadela – sołtys Sołectwa Goszcz
  • Mirosława Stachowiak-Różecka – poseł na Sejm RP.

Wyjątkowy prezent - jako wyraz uznania - burmistrzowi Pawłowi Czulińskiemu, z okazji otwarcia goszczańskiego zabytku, przekazał Burmistrz Miasta Oleśnica Jan Bronś. To krzew różany (nawiązujący do określenia Oleśnicy, jako "miasto wież i róż"), który posadzony w Goszczu ma rozwijać się wraz z udostępnianą mieszkańcom i turystom atrakcją, nie tylko jako sam obiekt zabytkowy, ale również oferta spędzania wolnego czasu. Oleśnicki włodarz pogratulował swojemu młodemu samorządowemu koledze odwagi w podjęciu tak odważnej decyzji, jak rewitalizacja zrujnowanego pałacu i determinacji w jej skutecznej realizacji.

Na zakończenie części oficjalnej wystąpiło 30 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Goszczu, ze specjalnym programem artystycznym, składającym się z wierszy, piosenek oraz tańców (z krzesłami, z parasolkami i z flagami), przygotowanym przez Danutę Zając, Stanisławę Bruder i Annę Szierok.

Po uroczystym otwarciu ruin wypełniły się one nieprzebranym tłumem zwiedzających. Olbrzymim powodzeniem cieszyło się "zwiedzanie z przewodnikiem", a konkretnie - z przewodniczkami: pasjonatką goszczańskiego zabytku i jego - Ewą Kałandziak i pasjonatką historii ziemi twardogórskiej Dorotą Śliwak. Absolutnie niezwykły klimat w pokonywaniu kilkupiętrowej trasy na platformy widokowe dostarczyli również muzycy, którzy w ramach kolejnych odsłon cyklu „Maj z muzyką dawną”, wykonywali w ruinach kompozycje, napisane w okresie największego rozkwitu pałacu. W drugim z występów wystąpił lutniarz i jednocześnie wokalista Mateusz Ławniczak, który wykonał “Pieśni Szekspirowskie”, a po nim - duet instrumentalny "Diez Cuerdas" w składzie: Karolina Kocyła - wiolonczela oraz Kamil Bućko - gitara klasyczna, wykonując utwory kompozytorów hiszpańskich, w tym tak znanych jak Rodrigo, czy de Falla.

W czwartej części cyklu w otwartej na staw części pałacowych ruin wystąpił znany twardogórskiej publiczności duet Anna i Włodzimierz Ranoszek, prezentując - akompaniamentem liry korbowej - pieśni autorskie i historyczne.

Ostatnia część „Maja z muzyką dawną” zabrzmiała już z dużej sceny na dziedzińcu pałacowym, gdzie znana i ceniona (również za granicą) grupa wokalna "Ars Cantus" przedstawiła utwory kompozytorów norweskich Był to ukłon i wyraz wdzięczności naszego samorządu dla norweskiego partnera projektu rewitalizacji ruin goszczańskiego pałacu.

Jednak ostatecznego zjednoczenia uwagi wszystkich obecnych na pałacowym dziedzińcu dokonał nie kto inny jak sam Karol Okrasa - jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych kucharzy w Polsce. W swoim dwuczęściowym pokazie nawiązał do tradycyjnej polskiej i regionalnej kuchni , jako źródła inspiracji, nadając jej nowoczesny, lekki charakter. Takie też było spotkanie z licznie zgromadzoną publicznością, z która błyskawicznie nawiązał świetny kontakt, również angażując w sam proces komponowania potraw. W goszczańskim menu znalazły się: troć wędrowna opalaną sianem z sałatką z kaszy gryczanej oraz krem szczawiowy z wędzonym serem i konfiturą gruszkową. Nie obyło się bez degustacji i zabawnych interakcji podczas całego pokazu.

Po tak wyśmienitych potrawach - pora na „deser”. Był nim z pewnością występ naszych lokalnych, choć zdobywających coraz większe uznanie na krajowej scenie muzycznej, niezwykle utalentowanych wokalistek: Natalii Łoteckiej, Mai Juszczak i Mileny Gawin. Każda z nich zaprezentowała autorską interpretację znanego utworu.

Zaraz potem odbył się premierowy pokaz filmu promocyjnego Teatru POZA zrealizowanego na terenie ruin pałacowych przez filmowca z Goszcza - Daniela Stanisławskiego – na podstawie przedstawienia „Dziadów cz. II”.

Lecz oto w finale wieczoru na scenie pojawiła się szamanka polskiej muzyki – Justyna Steczkowska. Artystka zaprezentowała show na najwyższym poziomie. Każdy element występu, począwszy od unikatowego wspaniałego głosu, poprzez aranżacje i choreografię, aż po światła i stroje - świadczyły zarówno o najwyższym profesjonalizmie, jak i klasa oraz szacunkiem dla publiczności, z która Artystka szybko nawiązała serdeczny i bezpośredni kontakt. A na bis - nie lada gratka: wyjątkowe i pełne pasji wykonanie kultowego i ponadczasowego klasyka autorstwa Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

To dobra pointa na początek nowego życia goszczańskiego zabytku.

Organizator, czyli twardogórski samorząd, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością to wielkie wydarzenie – nie tylko dla zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, nie tylko dla Goszcza, ale również – dla całej Gminy. Podziękowania skierowane są również do wszystkich osób i instytucji, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do tak udanego przebiegu wydarzenia – są to szczególnie: radna Rady Miejskiej w Twardogórze Katarzyna Urbanek oraz dr Agnieszka Aleksiejczuk i dr Beata Fertała-Harlender, Anna i Daniel Sobińscy (Fabryka Mebli „Bodzio”), Stowarzyszenie Twardogórskich Motocyklistów CERBER, Ewa Kałandziak i Dorota Śliwak, dyrektor Zofia Jelonek oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Goszczu, Natalia Łotecka, Maja Juszczak i Milena Gawin, a także: dyrektor Jan Świerad i ekipa twardogórskiego GOSiR-u, naczelnik Marcin Badowski i członkowie gminnych jednostek OSP, prezes Krzysztof Górecki i pracownicy ZGK sp. z o.o.

Mieszkańcom Goszcza organizatorzy dziękują za okazywaną życzliwość, zrozumienie oraz cierpliwość.

Galerie zdjęć z wydarzenia: